۰

رابطه لباس ها و الیاف

همیشه برای انتخاب درست لباس ها بر اساس جنس پارچه و الیاف چالش وجود دارد، و خیلی از خریداران بدون اطلاع مقدماتی جنس الیاف خرید میکنند، در این متن سعی کردیم تا با اطلاعات مقدماتی رابطه اجناس و جنس الیاف را مشخص کنیم تا کاربران گرامی بتوانند انتخاب صحیح داشته باشند. و همینطور با دیدن لباس بتوانند جنس لباس را تشخیص دهند.

به طور کلی الیاف به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی میشوند ، الیاف طبیعی مانند الیاف گیاهی ، الیاف حیوانی  و الیاف مصنوعی نیز از مواد شیمیایی تولید میشوند.

الیاف طبیعی گیاهی مانند کتان ، پنبه که همچنان از بهترین مواد سلولوزی در تهیه پوشاک هستند با توجه به اینکه این الیاف از زمان قدیم استفاده میشدن همچنان جایگاه ویژه ای در تولید پوشاک نرم و لطیف و سازگار با بدن انسان میباشند. در کشور ما پارچه پنبه و کتان با هم اشتباه گرفته میشوند ، پنبه از گیاه پنبه یا غوضه تهیه میشود و کتان از گیاه فلکس بدست می آید، اما از نظر بافت با هم شباهت دارند از مزایای این الیاف میتوان به لطیف بودن و جذب آب ، رنگپذیری خوب، سازگار با پوست بدن و خنک بودن اشاره کرد و از معایب آن چروک پذیری ( البته در تکمیل پارچه میتوان این عیب را کم کرد ) و همینطور قیمت بالاتر از الیاف شیمیایی نامبرد.

گیاه پنبه
گیاه کتان

 

 

 

 

 

 

 

الیاف طبیعی حیوانی نیز به انواع پشم و همینطور الیاف ابریشم میتوان اشاره کرد. که این الیاف نیز هم لوکس بوده مانند پشم کشمیر و همینطور الیاف ابریشم و هم لطافت خوبی دارند.

بز کشمیر

 

الیاف شیمیایی که معمولا از مواد آلی و معدنی درست میشوند هم با دوام هستند و هم ارزان اما از معایب آن میتوان به بوی عرق گرفتن و سازگار نبودن زیاد با پوست بدن اشاره کرد.

حال ارتباط بین این الیاف با لباس هارا بررسی میکنیم.

جوراب ها :

جوراب ها به علت اینکه زمان زیادی در کفش ها هستند باید خاصیت جذب رطوبت را داشته باشند و همینطور خاصیت کش دار بودن تا به پا بچسبند و حالت آویزان نداشته باشند که احساس ناراحتی ایجاد کنند، برای داشتن این خاصیت ها باید از ترکیب نخ پلی استر (شیمیایی) برای کش دار بودن و همینطور الیاف پنبه برای جذب رطوبت استفاده کرد و درصد این ترکیب بر اساس شرکت تولیدی و کیفیت و قیمت متفاوت میباشد، البته نوع بافت جوراب نیز گردبافت میباشد که این نوع بافت به دلیل وجود فضای زیاد بین الیاف خود باعث خنک شدن و به اصطلاح نفس کشید پوست میشود. برای توضیح بیشتر میتوان به بو بد جوراب اشاره کرد که استفاده زیاد از الیاف شیمیایی و همینطور جنس کفش باعث ایجاد این بو میشود و همینطور در بعضی افراد الیاف شیمیایی باعث حساسیت های پوستی میشود، در جوراب ها کش ها نیز استاندارد دارند برای مثال کش قوی باعث رد انداختن و فشار به بدن میشود مخصوصا در افرادی که قند دارند این تاثیر مضر میباشد و همینطور کش شل باعث کلافگی در افراد شده و حتی افرادی که بیماری واریس دارند از جوراب های بلند با کش بقوی استفاده میکنند تا تاثیر لخته شدن خون را کم کنند.

 

 

پیراهن و تیشرت:

در این دسته بندی ها تنوع و موارد نیاز کاربر متنوع هست و نمیتوان فرمول خاصی را برای تمام آنها در نظر گرفت زیرا بر اساس فصل و موارد نیاز میتوان از پارچه های گوناگون استفاده کرد. که همواره شرکت فراسل در نظر دارد تا بهترین کیفیت پارچه را بر اساس فصل و نوع نیاز مشتری پیشنهاد دهد.  معمولا تیشرت و پیراهنی که مربوط به فصل تابستان میباشد و در تماس مستقیم با پوست بدن است میبایست نازک و از جنس کتان یا پنبه باشد تا خنکی و راحتی و جذب رطوبت (عرق) را داشته باشد. باید دقت دشت که الیاف طبیعی عمر کمتری نسبت به الیاف مصنوعی شیمیایی دارند و همینطور آب رفت بالا دارند اما در مقایسه با الیاف شیمیایی هم گرانتر هستند و هم اینکه از نظر کیفیتی بهتر از الیاف مصنوعی میباشند.

پیشنهاد میشود در انتخاب پیراهن و تیشرت از پارچه های نخ پنبه یا کتان استفاده شود که از لطافت پارچه قابل شناسایی میباشد و دقت بفرمایید از الیاف مصنوعی برای خرید پوشاک استفاده نشود زیرا عامل ایجاد بوی بد عرق و همیطور حساسیت پوستی و گرم نگه داشتن پوست هستند ، الیاف شیمیایی و لباس های نایلونی عمر زیادی دارند و همینطور قیمت پایین و پیشنهد میشود که این خصوصیات ارزانی و طول عمر الیاف شیمیایی را ملاک برای انتخاب تیشرت و پیراهنی که در تماس با پوست شما هستند قرار ندهید.

 

پیراهن با الیاف طبیعی پنبه
پیراهن با الیاف 100% شیمیایی
(مصنوعی)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

لباس های زیر:

لباس های زیر از قسمت فوقانی کش و همینطور قسمت پارچه ای تشکیل شده اند ، برای این لباس ها حتما از پارچه پنبه استفاده میشود تا راحتی را برای پوست بدن داشته باشند و جایگزین الیاف مصنوعی در این قسمت وجود ندارد. یکی از دلایل اصلی استفاده از پارچه پنبه ای دلیل جذب رطوبت ( عرق ) است که بوی بد عرق را از طریق جذب بالا تا حدود زیادی دفع میکند. برای زیر پوش ها نیز همین خاصیت وجود دارد ، دقت شود که در لباس های زیر نیاز هست تا خاصیت کشسانی وجود داشته باشد و همینطور نباید از مواد شیمیایی کشی استفاده شود و به همین منظور از نوع بافت گرد بافت استفاده میشود که خود این امکان را فراهم میکند تا حد قابل قبولی خاصیت کشسانی به پارچه پنبه اضافه شود و دیگر نیازی به استفاده از الیاف مصنوعی در پارچه نباشد.

رویه ، مانتو و لباس های زمستانی:

در این دسته از لباس ها تنوع پارچه و انتخاب وجود دارد از تمام پارچه های پشمی و الیاف طبیعی تا الیاف مصنوعی. بیشتر تنوع و مد در این قسمت مورد توجه طراحان لباس قرار گرفته است، زیرا راحتی و همینطور تماس مستقیم با پوست بدن مطرح نمیباشد و دست طراحان لباس برای استفاده از پارچه های متنوع با جنس های مختلف باز میباشد.

شلوارها:

شلوارهایی که در بیرون از منزل استفاده میشوند عمدتا از دو نوج شلوار جین و همینطور شلوار کتان میباشند، شلوار ها باید با دوامتر از پیراهن و تیشرت باشند به این دلیل که در هنگام نشستن و راه رفتن تنش بیشتری را باید تحمل کنند، و همچنین خاصیت کشسانی کمی نیز داشته باشند برای این منظور از جنس کتان و جین استفاده میشود. جین از الیاف رنگ شده پنبه استفاده میشود و برای اینکه خاصیت کشسانی ایجاد شود از الیاف نخ شیمیایی کشی در پارچه استفاده میشود البته بعضی از فرهنگ ها ترجیح به استفاده بدون کش مانند اروپا دارند و در بعضی از کشورها مانند ایران اکثرا از کش در شلوار استفاده میکنند تا هم در فروش مشکل سایز کمتر مطرح باشد و هم ایرادات کار خیاطی گرفته شود البته باید توضیح داد که که بعضی از افراد کش دار بودن شلوار را ترجیح میدهند ، همین توضیحات برای پارجه کتان نیز صدق میکند که میتوان به صورت تمام کتان یا همراه با اسپندیکس (کش) استفاده شود، موضوعی که در بیشتر البسه باید دقت شود این است که خلوص الیاف چه میزان است یا اینکه به چه مقدار با الیاف مصنوعی میکس شده است.  در پارچه های شلواری جین و کتان از پارچه هایی با تراکم بالا یا سنگینتر استفاده میشود تا بتوانند مقاوت لازم را برای شلوار داشته باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در این متن سعی شد تا با اطلاعات مقدماتی و پایه الیاف معیار های انتخاب را برای کاربران گرامی توضیح داد تا با انتخابی مناسب سلامت خانواده و کیفیت محصول تضمین شود همینطور انتخاب البسه با داشتن پیش زمینه ای علمی از الیاف به مراتب برای خریدار راحتر خواهد شد. فراسل همواره سعی بر تامین کالا بر اساس برند های معتبر و همینطور الیاف طبیعی کرده تا بتواند خدمتی درست و لایق مشتری های گرامی خود ارایه دهد و با این مقاله ها سعی در ارتقا دانش خرید و همینطور اطلاع رسانی از کیفیت محصولات خود برآمده.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش