۰

جغرافیای صنعت پوشاک در جهان

در صورتی که هدف از پوشاک صرفا پوشیدن تن باشد، هیچ قومی بدون بدون هنر دوخت و دوز وجود ندارد و یا به عبارت دیگر هنر تهیه تن پوش و پوشاک در بدوی ترین قبایل نیز دیده میشود.اما وقتی به پوشاک از بعد وسیع کلمه توجه میشود تولید کنندگان پوشاک بر مبنای میزان استفاده از علوم و هنر های مختلف همراه باشناخت فرهنگ جوامع گوناگون درجه بندی می شوند.

از انجا که پوشاک خواسته یا ناخواسته همانند یک تابلو بر روان مخاطبین اثر میگذارد ، تولید پوشاک برای مصارف مختلف و متفاوت ، مستلزم بکارگیری علوم مربوطه است. مثلا پوشاک یک پزشک در محیط بیمارستان با پوشاک یک معلم در محیط مدرسه متفاوت است و بی تردید باید در تولید آن علاوه بر هنر دوخت ، روانشناسی ، علوم رنگ و تاثیرات متقابل رنگ و روان را نیز مد نظر داشت، بنابراین تولید کنندگان پوشاک جایگاه متفاوتی خواهند داشت.

از سوی دیگر عصر ما عصری است که ارتباطات صنعتی از داخل مرزهای یک کشور بیرون رفته و داد و ستد ها به صورت فرامرزی گسترش یافته است. بدین معنی که سلایق و خواست مردمان و جوامع مختلف بر هم اثر میگذارد.بنابراین تهیه مواد اولیه و فروش پوشاک و لباس تحت فعالیت جهان شمول صنعت قرارگرفته و بر اساس ارزش افزوده و مزیت نسبی ، فرمول های اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده است. تغییرات جهانی . روابط انسانی و سیاسی بین جوامع نیز بر روند کلی تولید پوشاک و فروش لباس اثر گذاشته است.

صنعت پوشاک به دلیل اشتغال زایی زیاد و سرمایه بری کم راه نفوذ خود را در کشورهای پرجمعیت ( نیروی کار ارزان و قیمت تمام شده پایین ) گشوده و در کشورهای پیشرفته کم جمعیت ( نیروی کار گران و قیمت تمام شده بالا ) بسته است. در نتیچه تولید کنندگان پوشاک در کشورهای پرجمعیت مانند چین زیاد و در کشورهای صنعتی کم جمعیت مانند فرانسه و انگلستان ناچیز است . به عنوان مثال در چند سال اخیر صنعت پوشاک در کشورهای چین و ترکیه رو به رشد بوده.

در هر حال جغرافیای تولید و عرضه پوشاک متاثر از عوامل مختلف ثابت نیست. بلکه هرکشوری که از نیروی زحمت کش ارزان برخوردار باشد پذیزای این صنعت نیز خواهد بود. سهم صنعت پوشاک ایران از بازارهای جهانی 0.89 دلار بوده و چین 114 دلار میباشد، همینطور کشور ترکیه 240 دلار میباشد.

 

عوامل موثر بر پوشش یک جامعه:

  هنگامی که هر وسیله زندگی از حد رفع نیاز های ابتدایی و نخستین خود خارج شود حالت تفنن به خود میگیرد و در طول زمان از شکل اولیه و به صورت ساده خود بیرون آمده و وسیله هنرنمایی و ابزار سلیقه برای پوشاک میشود. پوشاک نیز به مقتضای اقلیم زیست ، درجه تمدن و فرهنگ ، عقاید مذهبی و آداب و رسوم دستخوش دگرگونی های بی شمار و شگفت انگیزی شده است که عوامل اقتصادی و ارتباطی به ویژه سلیقه و ابتکار تولیدکنندگان پوشاک و فروشندگان لباس در تکامل و تنوع آن سهم بسزایی داشته است. بنابراین موارد زیر ازجمله مهمترین عوامل موثر بر نوع پوشش مردم یک جامعه می باشند.

 

فرهنگ:

پوشاک از عناصر نشان دهنده و همچنین تاثیرپذیر از فرهنگ و هویت ملی گروه های انسانی است، چرا که فرهنگ عبارت است از شیوه زندگی اعضای یک جامعه ، عادات و رسوم آنها، همراه با کالاهای مادی که تولید میکنند. با توجه به این تعریف لباس را باید پدیده ای فرهنگی و از عادات اجتماعی دانست که در قالب کالایی اقتصادی نقش جدیدی در هویت اعضای یک جامعه و جریان امور آن ایفا میکند. بر این اساس پوشش و لباس یکی از مهمترین مظاهر فرهنگ یک جامعه است. چرا که شیوه تفکر و ارزش های افراد آن جامعه را به تصویر میکشد. در این میان ، آنچه به این موضوع اهمیت دو چندان میدهد این است که تولید کنندگان پوشاک ، طراحان لباس، مشاوران تولید پوشاک ، بازرگانان لباس ، و دیگر فعالان در صنعت پوشاک ، به صورت بالقوه توان آن را دارند که یک پوشش خاص را در جامعه رواج داده یا پوششی دیگر را از رونق بیندازند، بنابراین میتوان آن را به مثابه ابزاری دانست که با استفاده از آن حتی سرنوشت یک جامعه دچار تغییر میشود.

 

در هر حال آنچه امروز شاهد آن هستیم ، فراگیر شدن لباس های عرف جهانی در ایران زمین است که بسیاری آن را در تعارض با فرهنگ اسلامی ماست. ما در زندگی روزمره توسط لباسی که میپوشیم همواره در حال حمل نشانه هایی هستیم که در تعامل ک مواجهه ما با دیگران تاثیرگذار است.  این تاثیرگذاری تا به حدی است که سبب میشود جوامع برای کنترل این نماده قراردادهایی وضع نمایند. لباس انسان در همه بینش های معنوی و از جمله در اسلام ، یک حریم است به منزله حفاظی که کرامت اورا حفظ میکند.

با توجه  به موارد یاد شده ، لزوم کنار هم قرار گیری فرهنگ یک جامعه و صنعت مد و لباس آن جامعه روشن گردید که تولیدکنندگان پوشاک باید آن را مد نظر قرار دهند و چون گذشتگان از داشته های غنی فرهنگی خود در جهت طرح های اصیل و نو بهره گیرند.

 

مذهب:

مذهب از دیگر عوامل موثر بر نوع پوشش مردم یک جامعه محسوب میشود به طوری که مردم شهرها ، روستاها ، عشایر و به طور کلی هریک از آحاد جامعه کلیه اعمال و رفتارهای فردی ، اجتماعی و حتی ظواهر و لباس خود از جمله پوشاک را با اعتقادات دینی و موازین آن هماهنگ میکنند.

 

شرایط و عوامل طبیعی:

عمده ترین جنبه کاربردی پوشاک علاوه بر بعد پوششی آن ، حفاظت تن در مقابل عوارض آب و هوایی و نیز خطرات ، ضربه ها و تماس های ناشی از فعالیت های روزمره است، به طوری که جنس و نوع پارچه به کار رفته در پوشاک حتی تعداد آنها در هر منطقه با شرایط و عوامل طبیعی مطابقت کامل دارد.

 

شیوه معیشت:

معیشت مسلط جامعه دو نوع تاثیر کاربردی روی پوشاک ساکنان هر منطقه دارد، در وهله اول اکثر مواد اولیه ای که در پوشاک بومی و سنتی یک منطقه به کار میرود از تولیدات محلی تامین میشود. دوما، نوع فعالیت مردم پوشش های ویژه ای زا اقتضا می نماید.از این رو معیشت ، ضمن تحت تاثیر قرار دادن کیفیت پوشاک مردم یک جامعه در شکل و ظاهری و تعداد قطعات آن نیز موثر است.

 

منزلت اجتماعی :

همانگونه که تنوع پوشاک مناطق گوناگون به منزله علامت و نشانه خاصی برای معرفی اقوام مختلف است، جنس، رنگ ، شکل لباس ، و همچنین زیورها و ضمایم آن نیز به فرد منزلت اجتماعی ویژه ای می بخشد. هر قطعه از پوشاک ممکن است بیانگر شخصیت ، طبقه ، میزان رفاه، و یا حتی میزان دانش و قشری که فرد در آن قرار گرفته است.

 

مرجع: مقدمه ای بر تولید صنعتی پوشاک تالیف دکتر علی اصغر علمداری یزدی و مهندس الهان السادات میرمحمدی.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش