۰

طبقه بندی پوشاک

امروزه با توجه به انتظارات بیشتر مصرف کننده از پوشاک به عنوان یک عامل موثر بر روابط و راحتی انسان در شرایط مختلف و کاربردهای متفاوت ، شاهد تنوع پوشاک و کارایی متفاوت آن هستیم که میتوان آنها را بر اساس موقعیت و کاربرد های خاص و یا بر اساس جنسیت مصرف کننده به گروه های مختلف طبقه بندی کرد.

عوامل تاثیر گذار بر ویژگی های لباس ، کارایی آن را متفاوت میسازد.از این عوامل موثر بر ویژگی لباس میتوان به متغیر پارچه را نام برد که خصوصیات شیمیایی مواد (نوع الیاف و تکمیل) و خصوصیات فیزیکی پارچه (ضخامت ، تخلخل،حجم مخصوص، بافت) را شامل میشود ، همچنینن متغیر های طراحی و مد لباس ( شکل یقه استین و قسمت های دیگر و شلی یا سفتی لایه های پارچه ) بر ویژگی های لباس اثر میگذارند.

 

 

 

 

متغیر های محیطی( دما ، رطوبت نسبی ، سرعت هوا ) و متغیرهای انسانی شامل وضعیت فیزیکی ( حرکت بدن ) وضعیت فیزیولوژیکی ( دمای بدن ، میزان عرق کردن ) و وضعیت روحی روانی انسان ، نوع لباس را با توجه به کاربرد مورد انتظار آن ، تعیین میکنند. نوع لباس انتخاب شده علاوه بر کارایی لازم ، باید راحتی مصرف کننده را نیز در پی داشته باشد.

 

 

طبقه بندی پوشاک بر اساس تماس با بدن

به طور کلی میتوان لباس را در دوگروه عمومی تقسیم بندی کرد:

لباس های زیر و لباس های رو

لباس های زیر

این گروه به علت تماس مستقیم با بدن باید به گونه ای باشد که ضمن عرق گیر بودن، هنگام مصرف ، ایجاد حساسیت پوستی نکرده و احساس راحتی را در فرد تقویت کند. از این رو البسه زیر باید از نظر پارچه و نوع الیاف صرفی ، نوع رنگ به کار رفته جهت رنگرزی ، نوع عملیات تکمیلی و نوع تزیینات و تجهیزات به کار رفته در آن ها مانند (زیپ ها ، بست ها ، کش ها ) مورد توجه قرار گیرند ، بطوریکه با بدن انسان سازگاری داشته.

 

 

 

لباس زیر نقش مهمی در میزان راحتی حرارتی رطوبتی و راحتی حسی دارند. راحتی حرارتی و رطوبتی به پارامترهای انتقال حرارت و رطوبت از پارچه بستگی دارد که به خصوصیات فیزیکی پارچه ( ضخامت ، تخلخل ، حجم مخصوص، بافت ) برمیگردد. راحتی حسی در عدم تحریک احساس های مختلف طبیعی پوست هنگام تماس بدن با لباس بدست می آید که به نوع الیاف و تکمیل به کار گرفته ، برمیگردد که باید سازگاری کافی با پوست بدن انسان داشته باشند و حساسیت ایجاد نکنند.

عوامل تاثیر گذار در راحتی حسی لباس به سه دسته کلی تقسیم میشوند.

تولید و انتقال بار الکتریکی

قابلیت نفوذ پوشاک و بازتاب

دفع گرمای مازاد درونی و بیرونی

 

 

 

هریک از این عوامل با توجه به جنس الیاف میتوانند متغیر بوده و اثرات مختلفی بر بدن داشته باشند. در میان انواع الیاف ، الیاف پنبه و کتان مناسبترین نوع الیاف محسوب میشوند. الیاف پنبه بار الکتریکی را در بدن افزایش نمیدهند و بدین وسیله موجبات آرامش و افزایش تحمل انسان را فراهم میکنند به علاوه به دلیل داشتن شباهت بیشتر با پوست انسان از نظر فیزیولوژی قابلیت نفوذ بیشتر داشته و به ئفع حرارت مازاد بدن کمک میکند و در سلامت بیشتر بدن نقش مهمی ایفا میکند.

از طرفی در این نوع البسه به منظور تامین حالت نرمی و خاصیت کشسانی مطلوب از پارچه های حلقوی استفاده میشود. لباس های زیر باید راحتی حرکت بدن را نیز فراهم میکنند.مناسبترین رنگ لباس زیر رنگ سفید میباشد زیرا دور کننده میکروبها بوده و همیچنین پاکی و تمیزی راحتر مشخص میشود موجب حساسیت نیمشود و تمام اشعه تابیده شده را ممنعکس میکند در نتیجه گرمای زیاد تولید نکرده و در حفظ و تنظیم حرارت بدن که مرکز آن در هیپوتالاموس مغز است ، موثر میباشد. مبرا از مواد سمی رنگی چون آرسنیک کرومات و سرب و آنلین است که هر کدام از این ها ممکن است ایجاد آلرژی نمایند.

طبیعی است که موضوع زیبایی در البسه زیر در مقایسه با لباس های رو به این علت که در معرض دید نمیباشند در درجه دوم از اهمیت قرار دارد.

لباس رو:

دومین گروه از طبقه بندی کلی پوشاک ، لباس های رو را در بر میگیرند که داراری مصرف زیاد بوده و طیف وسیعی از محصولات را در بر میگیرند. هرچند این دسته از البسه به طور عینی نشان دهنده نوع شخصیت فرد نیستند و عوامل متعددی جدا از شخصیت فرد در انتخاب این البسه دخالت دارند اا غالب مردم میل دارند که یکدیگر را بر اساس نوع لباس هایشان مورد قضاوت قرار دهند. در لباس رو شرایط محیط ( جغرافیایی ، اجتماعی ، فرهنگی) اثر مهمی در تعیین سطح راحتی انسان داشته و برای محیط های گوناگون و کاربردهای مختلف میتواند متفاوت باشند.در اینجا علاوه بر راحتی فیزیولوژی و فیزیکی ، راحتی روحی و روانی نیز مهم میباشد. هنگامی که شخص لباسی میپوشد که از لحاظ شخصیتی و موقعیتی برای او مناسب نباشد، احساس عدم راحتی روحی روانی میکند.

 

 

 

از لحاظ راحتی فیزیکی و فیزیولوژی لباس رو  نیز همانند لباس زیر باید راحتی لازم را به به حد کافی داشته باشد و همچنین از لحاظ طراحی راحتی حرکت بدن را نیز فراهم کند و برای شکل طبیعی اندام ها ایجاد اختلال نکند و وزن لباس نیز متناسب باشد. البته لباس های رو برای اینکه ظاهری رسمی تر داشته باشند و برای ظاهری شکیلتر دارای طراحی پیچیده تری نسبت به لباس زیر باشد. لباس های رو  طبیعتا باید از استحکام و ایستایی کافی برخوردار بوده و خوش فرم و زیبا باشند. این نوع پوشاک بیشتر دستخوش تحولات فرهنگی به اصطلاح مد قرار میگیرند در نتیجه تنوع و تغییر در مد باعث گستردگی بیشتر طرح ، رنگ ، و مکانیسم تولید این البسه خواهد شد. بهر حال ، متخصصین تولید پارچه و پوشاک باید بدانند که عامل بسیار مهم مشترک در همه پوشاک ها راحتی است.

 

 

 

مرجع

تولید صنعتی پوشاک

دکتر علی اصغر علمدار یزدی و مهندس الهام و السادات میر محمدی

 

 

 

 

 

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش