۰

دوخت

دوخت:

 

منظور از دوخت ، اتصال دو یا چند قطعه از پارچه لباس در نزدیک لبه ها به وسیله یک یا چند ردیف بخیه است. یک بخیه عبارت است از اتصال دو نخ که مکررا از داخل پارچه عبور کرده و در فواصل مساوی به طور یکنواخت تشکیل حلقه های نخ میدهند و در ضمن دو یا چند پارچه را به هم متصل میکنند.

 

برای دوخت ساده بایستی لبه های دو قطعه پارچه را رودر رو قرار داد و با یک ردیف بخیه سرتاسری آن هت را به هم دوخت. به طوری که پس از باز کردن ، دو قطعه به هم دوخته شده ، طرف روی پارچه قسمت بیرونی لباس را تشکیل دهد و دوخت مشخص نباشد ، اما در طرف داخلی دوخت قرار میگیرد و دیده میشود. علاوه بر اتصال دو پارچه به هم ، برای پوشاندن لبه های پارچه نیز میتوان از دوخت استفاده کرد تا لبه های منظمی برای لباس ها فراهم شود، هنگام خرید از فراسل میتوانید به لبه های کارها دقت کنید که از چه مدل دوخت تک استفاده کرده است، چون لبه های پارچه بریده شده زبر و پایدار بوده و ریش ریش میشود ، لازم است که لبه ها به داخل لباس برگردانده و دوخته شوند.

 

 

عوامل موثر بر دوخت لباس:

 

بی تردید، نوع و خواص پارچه انتخاب شده برای پوشاک بر عملکرد ماشین آلات و بر کیفیت نهایی تولید بسیار موثر است ، اما در مراحل تولید پوشاک ، جمله عواملی که بروی شکل و ظاهر لباس و جذابیت آن اثر میگذارند، شکل دوخت و خصوصیات دوخت است که به نوع پارچه ، نخ مصرفی و نوع سوزن و بخیه مورد استفاده بستگی دارد. چون برای ایجاد یک دوخت کامل ، بایستی به وسیله سوزن پارچه را سوراخ کرد و نخ دوخخت را در آن عبور داد و در اثر حلقه شدن نخ ماسوره (نخ زیر) و نخ سوزن(نخ رو) به دور یکدیگر و تشکیل بخیه های متوالی یک دوخت سرتاسری محکم میشود.

 

بسته به نوع پارچه ، نوع لباس و استحکام مورد نیاز ، تزیینات لازم و سایر عوامل میتوان از بخیه های مختلف به صورت های مناسب استفاده کرد که ضمن دادن استحکام کافی ظاهر آن را مناسب و زیبا کند، در محصولات فراسل نیز همواره تیم کارشناسی انتخاب محصول مضاعف بر نوع ۱ارچه توجه ویژه ای به نوع دوخت پارچه دارند.

 

 

خصوصیات نخ دوخت :

مشخصه های نخ از قبیل جنس ، نمره ، تاب ، استحکام ، رنگ ، ارتجاعات و غیره اثر زیادی روی استحکام دوخت ، صافی و دوخت و بخیه ، هماهنگی با پارچه مصرفی و سایر عوامل دارد. در انتخاب نخ دوخت سه عامل مهم در نظر گرفته میشود. این عوامل عبارتند از:

 

  • استحکام طولی نخ : نیرو در منطقه پارگی ، وقتی نخ در امتداد طول تحت کشش قرار میگیرد.
  • استحکام حلقه نخ: نیروی پارگی وقتی نخ به صورت حلقه تحت نیروی کششی قرارر میگیرد
  • استحکام دوخت: نیروی پارگی، وقتی منطقه اتصال دو قطعه پارچه به هم دوخته شده تحت کشکش قرار میگیرند.

 

 

نکته : نخ دوخت نباید در اثر قرار گرفتن با عوامل محیطی و شستشو تغییر در استحکام و رنگ داشته باشد.

 

 

 

 

 

 

انواع نخ ها:

 

پلی استر: دارای استحکام و انعطاف پذیری بالایی میباشند، این نخ ها بسیار مناسب دوخت پارچه هایی با بافت حلقوی و کشی است. دلیل این امر قابلیت ارتجاعی و برگشت پذیری خوب این نخ در مقابل کشیدگی است.

 

پنبه پلی استر: نخ های پنبه ، پلی استر از تابیده شدن الیاف کوتاه پلی استر و پنبه به وجود می آیند، این نخ از کیفیت بالایی برخوردار است زیرا الیاف پنبه در مقابل گرمای حاصل از فرایند تولید مقاوم است و پلی استر دارای استحکام بالا و انعطاف پذیری خوبی میباشد.

 

پنبه مرسریزه شده: الیاف پنبه تحت اثر سود سوز آور قرار گرفته مرسریزه شده و در نتیجه درخشندگی و استحکام آن افزایش یافته است ، این نخ فاقد ویژگی ارتجاعیت میباشد و مناسب برای دوخت پارچه های تاری پودی میباشد که از الیاف طبیعی باشند.از دیگر خصوصیات این نخ میتوان به درخشندگی بالا و خاصیت رنگ پذیری بسیار خوب اشاره کرد.

 

ابریشم: از جمله ویژگی های برجسته این نخ استحکام بالا و و انعطافپذیری بالا و درخشنگی میتوان اشاره کرد.

 

منو فیلامنت نایلون: این نخ از جنس نایلونی با ویژگی شفافیت و نرمی و سبکی است و برای دوخت هایی که نباید دیده شوند استفاده میشود.

 

پنبه تکمیل شده: پنبه که آهار زنی شده باشد بسیار محکمتر از نخ های مرسریزه است و برای تکه دوزی به کار گرفته میشود.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش